2025. ÉVI ADÓVÁLTOZÁSOK RÖVIDEN II. rész

A 2025. évi adóváltozásokhoz kapcsolódó blogunk második részében bemutatjuk a Társasági adó , KIVA és a Globális minimumadó legfontosabb változásait .
Társasági adót érintő változások
A társasági adóról szóló törvény adóelkerülés megakadályozására szolgáló rendelkezései alapján a társaságok kötelesek módosítani adóalapjukat olyan esetekben, amikor ugyanazon tényállás államok közötti eltérő jogi minősítéséből eredően egy magyar és egy külföldi személy is csökkentheti társasági adóját vagy társasági adónak megfelelő adóját. A jogszabálymódosítás alapján – a kettős adóztatás elkerülésének biztosítása érdekében – a kettős levonás azonban mégis elszámolható az adóévben vagy későbbi adóévekben felmerülő, kétszeresen beszámított bevétellel szemben.
A törvény bővíti azon eszközök körét, melyek esetén a számvitelről szóló törvény szerint megállapított terv szerinti és/vagy egyösszegben elszámolt értékcsökkenési leírás érvényesíthető, ugyanis a veszélyes hulladék tárolására igénybe vett földterület és telek után elszámolt számviteli törvény szerinti értékcsökkenés érvényesíthető ezentúl a társasági adóban is. Ezen kedvező szabály, a társaságok választása szerint, első alkalommal már a 2024. adóévre is alkalmazható.
2025. január 1-től kedvezően új ponttal bővül a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségek, ráfordítások köre. Az elfogadott jogszabály értelmében az adóévben (többek között) visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatás, juttatás, véglegesen átadott pénzeszköz, térítés nélkül átadott eszköz könyv szerinti értéke vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek fog minősülni (azaz nem szükséges a társasági adóalapot megnövelni a vonatkozó költség, ráfordítás összegével),amennyiben a törvényi feltételek teljesülnek .
Bővül a látványcsapatsport támogatás jogcímeinek köre is, ugyanis a jogalkotó kibővítette a felsorolást és újdonságként bekerültek a sportcélú ingatlan üzemeltetéshez kapcsolódó költségek is. Fontos változás továbbá, hogy támogatási igazolás csak akkor lesz kiállítható, ha az Állami Számvevőszék nem fordult vagyonmegóvási intézkedéssel az illetékes hatósághoz vagy szervezethez az igénybevételre jogosult szervezettel kapcsolatban.
A jogszabály pontosította a 2024-től újonnan bevezetett K+F adókedvezmény érvényesítésére vonatkozó rendelkezést. Eszerint ezen adókedvezményt első alkalommal a 2024. január 1-jén vagy azt követően megkezdett kutatás-fejlesztési projekt elszámolható költségére lehet alkalmazni. A változás tartalmi módosítást nem jelent a korábban hatályos jogszabályi szöveghez képest.
KIVA változások
Főszabály szerint a kisvállalati adózás megszűnik az adóalany egyesülését, szétválását megelőző nappal, s az adóalanyiság megszűnésétől számított 24 hónapban az adóalanyiság ismételten nem választható.
Enyhítette ezen korlátozást egy 2023 december 1-től életbe lépett jogszabály módosítás, így amennyiben könyv szerinti értéken valósul meg az egyesülés, vagy szétválás, tehát nem történik vagyonátértékelés, akkor az átalakulással érintett adóalany az egyesülés, szétválás napját követő 15 napon belül ismételten választhatja a kisvállalati adóalanyiságot, mely esetben az adóalanyiság az egyesülés, szétválás napját követő nappal jön létre.
Ez a lehetőség azonban a Tao törvény szerinti kedvezményezett átalakulásokra nem vonatkozott eddig, a most benyújtott törvény ezt a korlátozás szűnteti meg, így a kivaalanyiság ismételt választása lehetővé válik minden esetben, ha az adóalanyiság olyan egyesülés, szétválás miatt szűnik meg, amely során nem valósul meg az eszközök átértékelése.
Globális minimumadó
A 2024. január 1-én életbe lépett globális minimumadóról szóló törvény már előírta, hogy a belföldi csoporttagnak bejelentést kell tennie a NAV felé az adóalanyiság létrejöttéről. A bejelentés határideje – a 2024. év vonatkozásában – 2024. december 31-e.
Az elfogadott adócsomag szerint amennyiben a belföldi csoporttagok egy szervezetet jelölnek ki, akkor a csoporttagok helyett ezen kijelölt szervezet jár el, ennek megfelelően a kijelölt szervezet nyújtja be az adatszolgáltatást a többi belföldi csoporttag nevében.
A jogszabály nevesíti, hogy a bejelentésnek milyen részleteket kell tartalmaznia:
- a csoporttagok azonosító adatait,
- a vállalatcsoport általános vállalati struktúrájára vonatkozó adatokat, beleértve az egyes csoporttagoknak más csoporttagokban fennálló részesedését,
- illetve az egyes csoporttagoknak a minősítését, amely információhoz meg kell ismerni az összes csoporttagnak a kiegészítőadó-kötelezettség teljesítésben elfoglalt helyét.
Másik jelentős változás, hogy a globális minimumadó alanyoknak a helyi kiegészítőadó (QDMTT) vonatkozásában adóelőleget kell bevallaniuk és befizetniük az érintett adóévet követő 11. hónap 20. napjáig, vagyis naptári éves adózóknál első esetben 2025. november 20-ig.
Az adóelőleg fizetési kötelezettség nem vonatkozik a magyarországi végső, illetve köztes anyavállalatok által a leányvállalatok után fizetendő kiegészítő adóra (IIR). Az adóelőleg összege megegyezik az éves adó összegével, ami azt jelenti, hogy a bevallásra nyitva álló – 2024-re vonatkozóan 18 hónapos – a későbbi években 15 hónapos bevallási határidő a gyakorlatban leszűkül kevesebb mint 11 hónapra. Ugyanakkor, az adóelőleg hibás kalkulációja esetén – főszabály szerint – nincs helye mulasztási bírság, adóbírság, vagy késedelmi pótlék kiszabásának.
Szujó Szilvia
WAT ACCOUNTANT KFT
Forrás: adozona.hu