KARÁCSONYI ÜZEMLEÁLLÁS : HOGYAN KEZELJÜK A DOLGOZÓK SZABADSÁGÁT

Az év végi leállásra kiadandó szabadság gondot okozhat azon dolgozók esetében , akiknek nincs elegendő szabadságuk a leállás időtartamára . Ilyen esetekben a munkáltató élhet-e a fizetés nélküli szabadsággal vagy mi a helyes , jogkövető eljárás ?
Azon dolgozók részére akiknek az év végi leállás időtartamára nem maradt már elegdő szabadsága , mert pl. év közben léptek be , kockázatos fizetés nélküli szabadságot kiadni a leállás időtartamára . Egy esetleges munkaügyi ellenőrzés során a munkáltató igencsak gondba kerülhet . Ugyanis :
A munka törvénykönyve (Mt.) 147. §-a előírásából kiindúlva :
147.§ (1) A munkavállalót , ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének nem tesz eleget ( állásidő ) -az elháríthatatlan külső okot kivéve - alapbér illeti meg .
A tervezett leállás nem tekinthető elháríthatatlan külső oknak , mivel ilyen ok csak a munkáltató működését vagy gazdálkodását akadályozó olyan külső körülmény lehet , amelynek elhárítására a munkáltatónak objektíve nincs lehetősége .Elháríthatatlan okok csak olyan helyzetek lehetnek , amelyek a munkáltatótól függetlenek és bekövetkezésükkel a munkáltató nem számolhat , illetve a kényszerhelyzetet megfelelő munkaszervezéssel sem lehet megelőzni vagy elhárítani . Valamint olyan okok , amelyeket technikai , műszaki lehetőségek objektív adott szintje mellett rendelkezésre álló idő alatt nem lehet megakadályozni .
A fentiek alapján látható , hogy egy tervezett leállás semmiképpen nem tekinthető elháríthatatlan külső oknak , így amennyiben a munkavégzés leáll és a munkavállalónak már nincs kivehető szabadsága az állásidőre járó díjazást kell megfizetni a munkavállaló részére .
Érthetően a munkaváltatók ezt szeretnék elkerülni , de a munkavállalót nem érheti hátrány , a munkáltató nem mentesülhet a foglalkoztatási kötelezettsége alól . Megoldást nyújthat még esetleg a munkaidő-beosztás módosítása vagy a munkaidőkeret .
WAT ACCOUNTANT KFT